Historia

  • Grójecka / Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Historia III Ogrodu Jordanowskiego

O wyjątkowości placówki jaką jest III Ogród Jordanowski w Warszawie świadczy przede wszystkim jego nietuzinkowa historia, będąca istotnym elementem tożsamości wielu rdzennych mieszkańców Ochoty. Kulturotwórcza rola ?Jordanka? trwa już 80 lat. To nie tylko miejsce w którym edukuje się kolejne pokolenia ochocian dając dzieciom niepowtarzalne możliwości rozwijania się, kształcenia, rozwijania zainteresowań, dbania o kulturę fizyczną i edukacji historyczno ? patriotycznej niezależnej od programu szkół i przedszkoli. To także rzadki już przykład przedwojennego założenia architektoniczno ? krajobrazowego tego typu w stolicy i jedyny warszawski ogród jordanowski z zachowaną oryginalną architekturą drewnianą.
Pola Madej ? Lubera

EKD i jej związki z Ochotą

Do naszego archiwum trafiły zdjęcia przekazane nam przez Pana Józefa Lewandowskiego ? mieszkańca Ochoty. Jedno ze zdjęć wykonano na skrzyżowaniu ulic Andrzejowskiej i Niemcewicza w roku 1957. Jednym z charakterystycznych elementów widocznych na zdjęciu jest tzw. ?krzyż św. Andrzeja? ? znak drogowy informujący o przejeździe kolejowym. W tym przypadku chodzi o linię kolejową Elektrycznej Kolejki Dojazdowej, która jeszcze do 1972 r. jeździła ulicami Ochoty. W tym artykule przybliżamy historię kolejki EKD.
Monika Moroz

Pomnik Poległym Saperom

?Saper? podczas okupacji był miejscem gdzie warszawiacy manifestowali swoje uczucia patriotyczne. Pod pomnikiem prawie codziennie leżały biało-czerwone kwiaty, a gdy ich zabrakło kładziono rzodkiewki. Po wojnie władze zadecydowały o jego ostatecznym demontażu ze względu na jego niepoprawność polityczną. Monika Moroz

Ochota we wrześniu 1939 - Gruzini w szeregach polskiego wojska

"Miesiące letnie 1939 roku w Warszawie upływały spokojnie i leniwie, jak co roku. Znaczna część mieszkańców spędzała wolny czas poza miastem, normalnie funkcjonowały instytucje państwowe i miejskie. W sklepach nie odnotowywano wzmożonego ruchu, mieszkańcy nie gromadzili zapasów. Kina, teatry i kawiarnie cieszyły się dużą frekwencją. Sytuacja uległa zmianie pod koniec sierpnia, kiedy to prezydent miasta odwołał urzędników z urlopów i zwołał konferencję w sprawie podjęcia społecznej akcji kopania rowów i szczelin przeciwlotniczych. 30 sierpnia ogłoszono powszechną mobilizację." Monika Moroz

Pomnik Lotnika

"Zaraz po ukończeniu wojny 1920 roku, w gronie oficerów lwowskiego lotnictwa narodziła się inicjatywa zbudowania pomnika ku czci kapitana pilota Stefana Bastyra. O wykonanie tego zadania zwrócono się do rzeźbiarza profesora Edwarda Wittiga. Miłośnika lotnictwa i osoby posiadającej dużą wiedzę z tego zakresu. Rzeźbiarz jednak odmówił."
Monika Moroz

I wyjdą na górę do słońca...

?Po wygranej wojnie z Niemcami wszyscy Żydzi z ?Krysi? wyjdą na górę do słońca jako wolni ludzie i zaczną nowe życie? ? takie wizje powojennej rzeczywistości roztaczał przed swoimi podopiecznymi człowiek, mieszkaniec Ochoty, który odważył się przeciwstawić niemieckiemu okupantowi i z pomocą najbliższych, przez niemal dwa lata, z niezwykłym wręcz poświęceniem i heroizmem, walczył o przetrwanie kilkunastu zbiegłych z getta Żydów. Życie niestety dopisało do tej historii całkiem inny, tragiczny scenariusz.
Beata Sędłak

 

 

Warto przeczytać

Wracam na Ochotę
Małgorzata Baranowska
Rakowiec
Henryk Sienkiewicz
Ochotnicy na spacer Jarosław Zieliński Powojenna Ochota : ballada sentymentalna

Powojenna Ochota : ballada sentymentalna
Mirosław Sznajder

W Warszawie, na Ochocie

W Warszawie na Ochocie

Mirosław Sznajder

Barykada WrześniaBarykada Września

Józef K. Wroniszewski

zaglada_ochoty

Zagłada Ochoty

Lidia Ujazdowska

Przedwojenna Ochota

Joanna Rolińska

Przez GrójeckąMirosław Sznajder

Ryszard Kapuściński

i Pole Mokotowskie

Ochota

Monika Moroz

Warszawa Ochota

– wczoraj i dziś

 Korzenie miasta T. 4,Mokotów i OchotaJerzy Kasprzycki ochota-ursusOchota. Ursus

 

Komentowanie jest wyłączone.